Fatih Pakdamar ile Hediyedenizi.com'u ve sanal mağazacılığı konuştuk.

 


Bir internet furyası aldı dünyayı gidiyor son zamanlarda, çoktur bu ne ola ki diye düşünüp duruyordum.

Birde baktım ki hemşerimiz çoktan olayın deriliklerine dalmış bile.

Öğrenir öğrenmez Fatih Pakdamar'ın yanında aldım soluğu. Kendisi İstanbul'da tekstil işiyle meşgul genç bir girişimci Maraş'lı. Şimdilerde kafayı yeni gözdesi www.HediyeDenizi.com'a fena takmış.


MERHABA FATİH BEY BİZE BİRAZ KENDİNİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ ÖNCE OKUYUCULARIMIZ SİZİ BİRAZ TANISIN.

Teşekkürler Ömer Bey, 1975 Kahramanmaraş merkez doğumluyum Aşıklıoğlu sülalesindenim Annem Şirikçilerden. 1993'te üniversite için İstanbul'a geldim. İ.Ü. fizik bölümü nü bitirdikten sonra, Amerika'ya işletme yüksek lisans yapmaya gittim. Döndükten sonra da İstanbul'da PAMUK İPLİK firmam ile iplik ticareti yapmaya başladım.


FATİH BEY TEKSTİL KLASİK BİR SEKTÖR, İNTERNETTEN İŞ YAPMAK NERDEN AKLINIZA GELDİ.

Maraş girişimci bir kenttir, bu ruh içimizde zaten var. Çocukluktan beri belediye çarşısında rahmetlik dedemin yanında başlayan çıraklığım, üniversite yıllarıma kadar farklı alanlarda da olsa hep sürdü. Ticaret sevdiğim alandı ve kısmet oldu bu konuda da yetiştim.

Ama Amerika'da öğrenci iken bu online ticareti ve yayılma hızını görünce "iş bu" dedimdi zaten. Orda bir müddet bir internet firmasında da çalıştım. Bunu Türkiye'de yapmak lazım diye kafaya koydum. Gel gör ki memlekette internet (adsl) ve kredi kartı yayılımı oldukça zaman aldı.

Son zamanlarda tekstil Çin etkisiye yavaşlayınca krizi fırsata dönüştürüp, projemi hayata geçirdim.


PEKİ NEDEN HEDİYE ALANINI SEÇTİNİZ?

O konuda çok düşündüm. Epey araştırma yaptım dört beş model var internetten iş yapmak için. Bunlar Reklam Geliri (Yahoo.com - Mynet.com) , Komisyon Geliri (Ebay.com - Gittigidiyor.com) , Üyelik Geliri (date.com - yonja.com), Alım Satım (Amazon.com - HediyeDenizi.com) gibi özetlenebilir. Ben yine bildiğim işe ticarete en yakını olan alıp satmayı seçtim. Diğer modellerinde Dünyada ve ülkemizde oldukça başarılı örekleri var.

Ayrıca keyifli bir iş burada tüm ekip keyifle çalışıyoruz, insanların mutlu anlarına aracı olmak tahminimizden çok daha keyifli bir işmiş.
NE ZAMANDIR YAYINDA HEDİYEDENİZİ.COM

HediyeDenizi.com 2005 in son çeyreğinde deneme yayınına başladı. 2006 şubatı sevgililer günü ve mayısta anneler günü dolayısıyla beklediği yükselişi yakaladı. Şu ana kadar 2.5 milyon internet kullanıcısına ulaştı. Halen yaklaşık ortalama 15 bin günlük ziyaretçi alıyor.

İnternet ortamında gerekli yayılma sağlandıktan sonra "kaldıraç etkisi" denen yayılma ile HediyeDenizi.com hızla yükseldi ve şu anda 15 bin kadar ürünle, ve ek hizmetleriyle konseptinin en büyük sanal mağaza oldu.GÜNLÜK 15000 ZİYARETÇİ SAYISI, ÇOK CİDDİ BİR RAKAM BU SAYIYA NASIL ULAŞTINIZ?

Bu sayıya kulaktan kulağa yayılarak ve modern internet pazarlama yollarını kullanarak ulaştık. Ticaret ve pazarlama yöntemleri baş döndürücü bir hızla ilerliyor. Bunlar Türkiye'de bu kadar göze çarpmıyor ama Amerika'da, artık araba sevene araba maili geliyor, oyuncak sevene oyuncak mail geliyor, hedeflenmiş reklamlar yapılıyor.

Birde hediye alanında ilkiz. Türkiye'de bu da kulaktan kulağa yayılmamızda oldukça etkili oluyor. Bir diğer sebepte müşteri hizmetimiz, şu ana kadar nerdeyse memnunsuz geride bıraktığımız müşterimiz yok aksaklık olsa bile bir şekilde gönlünü almışız. Buda çok takdir görüyor ve insanlar birbirine tavsiye ediyor bizi.HANGİ DÖNEMLERDE ALIŞVERİŞLER DAHA ÇOK ARTIYOR?

Genel sezonumuz eylül ve mayıs arasında. Sevgililer günü ve yılbaşı öncesi çok yoğun trafik oluyor. Anneler günü beklenen kadar hareketli geçmiyor. Anneler duymasın ama millet sevgililer gününde acayip alışveriş yapıyor. Latife bir yana sanırım ürün yelpazemiz onları daha çok çekiyor. Bu yazda doğum günü ve yıl dönümü olayına eğilip yaz sezonunu da hareketlendirecek bir proje yapacağız.


EN ÇOK NE İÇİN HEDİYE ALINIYOR MÜŞTERİLERİNİZ TARAFINDAN?

Dediğim gibi en çok sevgililer gününde alınıyor. Türk halkı çok ilginç alışverişe çok geç başlıyor son iki gün kala artık telefonlar kitleniyor. Hatta hızını alamayanlar sevgililer gününden bir hafta sonrasına kadar hala sevgililer günü hediyeleri alıyorlar. Nerden anlıyorsunuz diye soracaksın sen şimdi tabii, hediye notlarından. Bu arada unutmadan HediyeDenizi.com ürünleri çok şık hediye paketleri yapıyor artık paket renkleri de seçilebiliyor. Ayrıca hediye notunuzu da yazdırıp şık bir karta bastırıyor ve pakete ekliyor.


BU PROJENİZ BU KADAR MI PEKİ? ARTIK HEP HEDİYE Mİ SATACAKSINIZ, YOKSA BİZLERLE PAYLAŞABİLECEĞİNİZ, PROJENİZİN DEVAMI VEYA TAKİP EDEN BİR PROJE VAR MI?

Proje çok ama hem bu iş çok kalifiye bir ekiple oluyor kesinlikle takımınız Maraş tabiri ile zehir gibi olmalı orda zorlanıyorum hem de internet yaygınlığının az daha ilerlemesi lazım. Bir sonraki etapta internet reklamcılığı ve trafik sağlayıcı projeler ile ilgilenmek istiyorum. Zaten HediyeDenizi.com yine Türk halkının ihtiyacı olanı hediye alma alışkanlığı gereği herşeyi satıyor. Batılı örnekleri gibi sadece çiçek çikolata ve pırlanta satmıyor.SİZCE ÜLKEMİZDE SANAL MAĞAZACILIK NEREYE DOĞRU GİDİYOR, DAHA ÇOK MAĞAZA AÇILACAK, TÜKETİCİLERİN SAYISIDA BUNA PARALEL DAHADA ARTACAK DİYEBİLİYOR MUYUZ, YOKSA BU SEKTÖRDE DOYUMA ULAŞTI MI?

Türkiye'de internet kullanım oranı çok bakir. Geri kalmış Avrupa ülkelerinin bile çok gerisindeyiz, bu alanda daha çok iş var Türkiye'de. Zaten bu internetin doğası gereği yenilikçi bir yapısı var, bana kalsa yahoo dan öte arama motoruna, winamp dan sonra müzik programına gerek yoktu :) ama inanılmaz bir hızla her şey gelişerek değişiyor bu sektörde. Bizde daha emekleme aşamasında. Adsl yayılımı Türkiye'de asıl patlamayı gerçekleştirecek.MÜŞTERİLERİNİZ İNTERNETTEN ALIŞVERİŞ YAPARKEN GÜVENLİK İLE İLGİLİ SORUNLAR YAŞAMIYORLAR MI, BU SORUNU NASIL AŞIYORSUNUZ, SON ZAMANLARDA ÇALINTI KREDİ KARTLARI İLE İLGİLİ HABERLERİ SIKÇA OKUYORUZ?

Binlercesinde iki kere yaşadık. Onlarda paket ortalamasının üstünde ve çabuk satılabilen mallar aldığı için tespit edildi ve bizi çok rahatsız etmedi. Ama müşteri açısından bakarsak kredi kartı kullanımı havaleden daha güvenli. Çünkü müşterilerin bankaları kendilerinin imzaları olmayan yani kendilerinin yapmadıkları alışverişlerin parasını kendilerine iade etmekle yükümlü. Böyle bir durum söz konusu olsa bile banka bizden parayı anında kesiyor kredi kartı sahibine veriyor madur olan, satıcı olarak biz oluyoruz. Yani kullanıcı açısından hiç bir kayıp yok ve tekrar söylüyorum binlercesinde iki kere karşılaştık. Onları da zaten tespit ettik ve ürünleri göndermedik. Paraları kart sahibine banka aracılığı ile iade ettik.DİĞER BİR ÇOK GİRİŞİMCİ HEMŞERİMİZ GİBİ SİZİ DE YALNIZ GÖRÜYORUZ MARAŞLILAR BAŞKA TÜRLÜ YAPAMIYOR MU YOKSA?

(Gülüyor) Maraş ilginç bir kent. Tekstilden örnek vereyim benim sektörümde çok örnek yok. Batıda veya Hindistan'da veya Çin'de binlerce ortaklı devsa kelimenin hakkıyla devasa tesisler var. Maraş'ta ise çoğu ortak başlayıp sonradan ayrılmış! o rakiplerine göre 100 kat küçük bize göre çok büyük onlarca işletme var. Hep aklıma gelir belediye çarşısında birbirinin tamamen aynı, iki kardeşin birer metre eninde ayrı ayrı ama bitişik aktar dükkanı. Sanırım bu örnekler, "az olsun kardeşim, ama benim olsun" kavramına delil.

Eğitimim gereği ben birliğin gücüne inanan ve bunu yaşayan bir insanım ama Maraş'lıyım işte, kolay olmuyor. Bilmem anlatabildim mi? (Gülüyor)


KAHRAMANMARAŞ'TAN YÖRESEL ÜRÜNLERDE SATIYOR MUSUNUZ SİTENİZDE?

Çok talep olmuyor ama satıyoruz,  hedefimiz değil ama satmaya gayret ediyoruz. Antep'ten Antalya'dan Nevşehir'den Edremit'ten turistik ve yöresel hediyeler satıyoruz.


YENİ GİRİŞİMCİLER İÇİNDE BİR KAÇ SÖZ ALMAK İSTERİZ SİZDEN, NE TAVSİYE EDERSİNİZ?

Arada Maraşder de de bunu soruyorlar, gençler dünyaya çok uzak bana göre. Oysa internet gibi bir kaynak ellerinde var ama onlar chat yapıyorlar, en çok kraloyun.com'a giriyorlar, solitare oynuyorlar. Senelerdir elimin altında bilgisayar var bir gün bunlarda vakit geçirmedim. Sende kardeşin de bunun iyi örneğisin yaşıtların atari oynarken sen web sayfası kurmuşun daha orta okul yıllarında, dünyayı takip ediyorsunuz. İnternette revani tarifi bile var, hele İngilizce kaynaklarda internette bulamayacağınız bir konu asla yok. Arama yöntemlerine hakimseniz iki günde istediğiniz bir konuda dosya hazırlayabilir görüş belirtebilirsiniz.

Bunu lütfen yabana atmasınlar interneti sadece bir eğlence aracı olarak değil bilgi eğitim ve ticaret kaynağı olarak görsünler. Çünkü nasıl cep telefonu hayatın vazgeçilmez bir parçası oldu internet ve uygulamaları da öyle olacak.

BASININ İLGİSİ NASIL

Bu arada size teşekkür etmek istiyorum böyle bir girişime sayfa ayırdığınız için ama klasik basından beklediğimiz ilgiyi göremedik. Oysa internet basını ve arama motorları bizi çoktan en üst sıralara yerleştirdiler bile. Örneğin www.google.com da başta hediye kelimesi olmak üzere bir çok kelimede (sevgililer günü hediyesi, anneler günü hediyesi.... gibi) birinci yada ikinci olarak listeleniyoruz.

Sağolsun danışmanlık aldığımız firmada genç bir ekip, hem bu arama motorları konusunda hem de diğer teknik alanlarda meraklı ve onlarda bizim gibi heyecanlı iyi çalışmalar çıkartıyorlar.

Önümüzdeki yıl Türkiye çapında yapacağımız görsel ve yazılı reklam kampanyamızla artık HediyeDenizi.com maraş'tan çıkmış genç ve modern bir marka olarak sahnedeki asıl yerini alacak.

Bu konuda hemşerilerimizin ziyaret ve desteklerini bekliyor onlara şimdiden çok teşekkür ediyoruz. Bize destek olmak için açılış sayfalarını www.HediyeDenizi.com  olarak ayarlayabilirler.

FATİH BEY BİZDE SİZE TEŞEKKÜR EDİYORUZ BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLİYORUZ. KENTMARAŞ EKİBİ OLARAK TA MEMLEKETİMİZDEN ÇIKACAK BİR MARKAYA DESTEK OMAKTAN GURUR DUYARIZ.
 

Röportaj: Ömer ARIKAN

 

   

  257 kez okunmuştur.