DONDURMA

 

Prof. Dr. O. Cenap Tekinşen
Yrd. Doç. Dr. K. Kaan TekinşenProf. Dr. O. Cenap Tekinşen ve Yrd. Doç. Dr. Kemal Kaan Tekinşen tarafından hazırlanan “Dondurma: Temel bilgiler, Teknoloji, Kalite Kontrolü” adlı kitap uygulayıcıların beklentilerini karşılayabilecek düzeyde son bilgilerin ışığında bilimsel bir yaklaşımla yayınlanmıştır.

Kitap dondurma üretim teknikleri ve kalite kontrolünde ihtiyaç duyulan boşluğu, kısmen de olsa, doldurma amacını taşımaktadır. Kitap, Türkiye’de yapılan araştırmaların sonuçlarından ve ileri teknolojiye ilişkin bilgilerden yararlanılarak, temel bilgiler, üretim teknolojisi, niteliklerindeki kusurlar ve önlenmeleri, kalite kontrolü ve üretim hijyeniyle ilgili bilgiler sentezlenerek ve sistematik bir düzende derlenerek, el kitabı niteliğinde hazırlanmıştır. Böylece, geleneksel üretim tekniklerinin yanı sıra modern teknolojinin dayandığı ilkelerin ve ileri bilgilerin kavranılmasına ve uygulamaya aktarılmasına, diğer bir anlatımla ürün kalitesinin geliştirilmesine temel teşkil eden bilgilere yer verilerek, tüm ilgililere yardımcı olmak hedeflenmiştir. Kitap, özellikle dondurma üretim tesislerinde çalışanların ve teknolojisi alanında öğrenim görenlerin, ihtiyaçlarını giderebilecek düzeyde uygulamaya yönelik bilgileri bütünlük arz edecek şekilde kapsamaktadır. Ayrıca kitapta Maraş dondurması ve yapım tekniğiyle ilgili ayrıntılı bilgilere de yer verilmiştir.

Eser, ciltli, 16.5x24 cm ebadında kuşe kağıda çok renkli baskılı, VIII+200 sayfadır.

 

Kitabın Arka Kapak Yazısı:
Türkiye’de dondurma sektöründe, son 25 yılda kısıtlı bazı gelişmeler olmakla beraber, üretim genelde bilinçli yapılmamaktadır. Dondurmayla, özellikle üretime yönelik uygulamalarla, ilgili çok kısıtlı yayınların bulunmasından kaynaklanan bu durum, arzulanan kalite niteliklerini ve tüketim düzeyini olumsuz etkilemektedir.

Kitap, Türkiye’de yapılan araştırmaların sonuçlarından ve ileri teknolojiye ilişkin temel bilgilerden yararlanılarak el kitabı niteliğinde hazırlanmıştır. Böylece, geleneksel üretim tekniklerinin yanı sıra modern teknolojinin dayandığı ilkelerin ve ileri bilgilerin kavranılmasına ve uygulamaya aktarılmasına yardımcı olmak hedeflenmiştir.

Kitap tüm ilgililerin, özellikle dondurma üretim tesislerinde çalışanların ve teknolojisi alanında öğrenim görenlerin, ihtiyaçlarını giderebilecek düzeyde uygulamaya yönelik bilgileri bütünlük arz edecek şekilde kapsamaktadır.

 

Nasıl Temin Edebilirsiniz:

Yrd. Doç. Dr. Kemal Kaan Tekinşen
(iş) 0 332 223 35 68
(gsm) 0 505 238 87 35
e- mail: kktekinsen@hotmail.com, kktekinsen@selcuk.edu.tr

        

Tanıtım: Ömer ARIKAN

 
1389 kez okunmuştur.